McDonald’s Cup se mění

6. 4. 2021

McDonald’s Cup se po loňském výpadku vrací v nové podobě. Letošní ročník dostal název Odpískej nudu a přesouvá se do online prostředí.

Sportovní aktivity a úkoly s řadou zajímavých odměn včetně setkání s nejlepšími domácími sportovci tentokrát nenabídne jen fotbalistům ze základních škol. Určený je pro všechny malé i větší děti, kterým v současnosti chybí pohyb a společné aktivity. Projekt, na kterém spolupracuje FAČR, startuje od dubna a poběží po dobu tří měsíců. Do projektu se zapojila celá řada odborníků, kteří se věnují motivaci dětí po psychické i fyzické stránce.

Současná pandemie s sebou přináší celou řadu omezení, která těžce nesou jak dospělí, tak i děti. Ty ani více než rok od jejího propuknutí nechodí do škol, nenavštěvují kroužky, nemohou být se svými kamarády a různá omezení pohybu s sebou přináší také nedostatek sportovních aktivit. Kvůli tomu přibývají na váze a trpí nejen jejich pohybový systém, hlavně ale jejich duše. McDonald’s Cup hraje v tomto smyslu ve sportovním kalendáři Asociace školních sportovních klubů ČR více než 23 let nezastupitelnou roli. Rozhodnutí o zrušení tradiční formy turnaje McDonald’s Cup tak nebylo jednoduché. Vzhledem k situaci ale jediné možné.

„Snažili jsme se najít cestu, jak školním dětem v této složité době pomoct, motivovat je k pohybu. Dát jim možnost plnit různé sportovní úkoly, soutěžit mezi sebou, jednoduše být v pohybu,“ říká Michal Blažej, Grassroots manažer za FAČR, spoluorganizátor projektu.

„Stejně tak jsme chtěli mířit i na učitele a rodiče, pro které jsme připravili různá edukativní videa, která je mohou inspirovat pro sportovní aktivity s dětmi. Myslím, že výsledek naší společné práce je velmi povedený, pro děti bude v následujících měsících příjemným zpestřením a doplňkem jejich sportovních aktivit a pro učitele a rodiče vítanou inspirací,“ dodává Michal Blažej.

Závažnost už příliš dlouho trvajících omezení, která ztěžují nejen sportování, ale hlavně aktivní životní styl obecně, si samozřejmě uvědomují i v McDonald’s, kde se sportování dětí věnují už více než 20 let. Restaurační řetězec proto přišel s pomocnou rukou nejen pro rodiče a učitele, ale hlavně také pro malé sportovce.

„Loni jsme museli učinit velmi těžké rozhodnutí a další ročník McDonald’s Cupu, kterého se pravidelně účastní desetitisíce dětí ze čtyř tisíc základních škol, jsme kvůli epidemické situaci zabraňující společnému sportování, museli zrušit. O další ročník už ale děti určitě neochudíme,“ říká Jitka Pajurková, ředitelka komunikace a PR společnosti McDonald’s.

„Protože není stále jasné, jestli budou moct děti na jaře a v létě společně sportovat, rozhodli jsme se McDonald’s Cup přesunout na internet. 22 ½. ročník se jmenuje Odpískej nudu a zaměřený tentokrát nebude jen na malé fotbalisty, ale na všechny děti ve věku 5-15 let,“ dodává Jitka Pajurková.

Také UEFA zašťiťuje a podporuje projekt Odpískej nudu. „Pandemická situace nás obrala o možnost hrát fotbal a sportovat tak, jak jsme zvyklí, s přáteli. Děti ke všemu patří do skupiny nejvíce negativně ovlivněné absencí pravidelného pohybu. Proto vítáme a oceňujeme projekt Odpískej nudu, který inspiruje a motivuje děti a rodiče k pohybu,“ říká Frank Ludolph, ředitel oddělení vzdělávání organizace UEFA. „Tato nelehká situace nabízí příležitosti a možnosti pro aktivity i mimo fotbalové hřiště a projekt Odpískej nudu nabízí skvělý a moderní způsob, jak k situaci přistoupit,“ dodává Frank Ludolph.

Projekt Odpískej nudu bude probíhat na webových stránkách McDonald’s Cup, kde bude pro malé sportovce připravená McDonald’s Cup: Tréninková výzva. V ní budou postupně plnit různé zábavné sportovní úkoly, ale ve výzvě se objeví třeba také vědomostní kvíz nebo další činnosti, které jim pomohou zapomenout na současnou situaci. A oproti loňským ročníkům, které cílily hlavně na fotbal, jsou krátká videa tentokrát také zaměřena i na všestrannou pohybovou aktivitu.

S plněním jednotlivých úkolů budou děti postupovat do další úrovně. Na úplném konci pak všechny děti získají diplom se svým jménem. Ti, kteří splní v každé úrovni všechna cvičení, budou zařazeni do slosování o 40 dresů českého národního týmu s podpisem největších hvězd – Tomáše Součka, Vladimíra Coufala, Alexe Krále a Jakuba Jankta. Dalších jedenáct dětí pak doprovodí českou fotbalovou reprezentaci přímo na hřiště v rámci zářijového utkání s národním týmem Ukrajiny. Stačí poslat video na téma “já a fotbal”. Nejoriginálnější z nich bude vybírat porota v čele s trenérem českého národního týmu Jaroslavem Šilhavým.

Stránky jsou určené jak malým sportovcům, tak i dospělým. Dětem a rodičům přinesou řadu jednoduchých inspirativních cvičení, která mohou realizovat doma i venku, a to jak sami, tak (pokud to situace dovolí) v menším kolektivu. Dále pak projekt nabídne i plejádu inspirujících videí s názory odborníků, která si za hlavní cíl berou poukázat také na negativní dopady na vývoj dítěte, kterému se pohyb ve zdravé míře nedostává.

Jedním z odborníků je vedle dětského psychologa PhDr. Václava Mertina také mentální kouč a trenér PhDr. Marian Jelínek. Spotřeba antidepresiv a otylost se u malých dětí zvyšují, což má za následek sníženou fyzickou ale i psychickou odolnost. Abychom tomu mohli čelit, musíme vystoupit ze své komfortní zóny, do zóny učení. V zóně učení můžeme růst, ať už psychicky nebo fyzicky,“ říká Marian Jelínek. „Právě proto je důležité vést děti k aktivnímu pohybu. Projekt Odpískej nudu je skvělou příležitostí, jak se do toho pustit. Nikdy není pozdě,“ dodává Jelínek.

Do projektu Odpískej nudu se můžete zapojit na webu projektu, kde naleznete celou řadu videí s odborníky, kteří komentují aktuální úroveň a míru pohybových aktivit dětí, které se v současnosti dramaticky zhoršují kvůli celosvětové pandemii.